Kupé

Autor: Barbora Jurovcová | 28.9.2014 o 14:07 | (upravené 27.2.2015 o 17:12) Karma článku: 7,55 | Prečítané:  2237x

Nastúpim do posledného vagóna slovenského rýchlika a vyberám si kupé. Prvé zvykne byť prázdne. Možno z obavy nastupujúcich z možného kandlu z “toaliet“ a možno zo slepej viery, že ďalej sa objaví niečo krajšie. Vo všetkých sa vám bude zadok rovnako lepiť na bordové kožené sedačky alebo si zložíte hlavy na rovnako špinavé opierky. Ono ide v podstate o to, s kým budete v kupé dýchať jeden vzduch.        

V kupé s tromi (v ešte horšom prípade viacerými) násť-ročnými osobami jednej partie je vysoká pravdepodobnosť šírenia rečí typu: „Ty (a vulgarizmus), včera som stiahol liter vodky a keď som si objednával dvanáste pivo, ostatní už ležali na parkete,“ pričom intenzita hlasu zosilnie a sebavedomý pohľad osoby nenápadne smeruje na nás - ostatné osoby v kupé s očakávaním, že určite nezakryjeme obdiv vykresleného výkonu. Ja ti v duchu tlieskam. Natrafila som vo vlakoch na ľudí, ktorí dokážu podobné príbehy rozprávať bez toho trápneho a vulgárneho chvastania tak, že sa v kupé smejete spolu s jeho partiou, v duchu zaspomínate na vaše výkony počas vysokoškolského života a je to celé také milé.

Kráčam uličkou ďalej. Pokiaľ si chcem užiť v pohode jazdu, hladkajúci sa párik v kupé znamená zákaz vjazdu. Držanie sa za ruky pri spoločnom pozeraní filmu, to je aké zlaté. Zvuky muckania sa čerstvo zaľúbených, sediacich vedľa vás alebo nedajbože oproti vám, už také zlaté nie je. Je také neoficiálne pravidlo, že používanie jazykov sa necháva na menej verejné zákutia. Ale chápem. V National Geographic hovorili o vymedzovaní teritória. Tak toto bude asi niečo podobné. 

Vlaky a dôchodcovia. Rozlišujeme dve kategórie starších spolucestujúcich. Tí, ktorí vás vyhľadávajú a tí, ktorí vás nevidia. Pokiaľ máte chuť vyrozprávať sa, tak by ste mali vyhľadať kupé s dedkom so šinterským úsmevom. Je viac ako možné, že práve ten bol za mlada tzv. bavičom a nejakým spôsobom mu ani pokročilé vrásky nedovolili stratiť dušu toho mladého pútača pozornosti. Možno, že zmysel pre humor nechal niekde v šesťdesiatych rokoch, ale zaručene z tváre nestratíte úsmev, ktorý vzniká, keď na vás niekto pôsobí milo. Vyspovedá vás, vyspovedá sa vám a môžete ísť v mene božom. Pokiaľ vás nezaujíma, že robil v sedemdesiatompiatom v Bratislave na montáži, že z vášho mesta pozná Fera Dobošku, lebo s ním chodil na učňovku do Púchova, že má osem vnúčat a pod., tak dvere do kupé s usmievajúcim sa starším pánom vyhľadávajúcim očný kontakt radšej neotvárajte.

Teraz sedím oproti babke, ktorá cestou z Bratislavy do Trnavy spínala v rukách modlitebnú knižku, sem-tam sa prežehnala a popriala mi dobrú chuť, keď som si z tašky vytiahla bagetu. Najradšej cestujem s pokorou vyžarujúcimi dôchodcami. Sú takí čistí a pritom toho majú na sebe z nás všetkých asi najviac. Vidia nás, ale neriešia nás. Možno už pochopili život. Resp. sú na najbližšej ceste k jeho pochopeniu. Nezaškatuľkujete si ich podľa toho, čo majú oblečené, aký seriál sledujú v notebooku, aká hudba sa im ozýva zo slúchadiel, alebo aké články čítajú v akom časopise. A to sa mi páči.  

Viete koľko trvá cesta z Bratislavy do Trenčína? Osobákom? Dlho. A presne tak dlho mi robil v kupé spoločnosť pripitý robotník strednej vekovej kategórie, cestujúci domov po týždňovke. „Dáš si?“ položil zoznamovaciu otázku podávajúc mi plastovú fľašu jablčného vína. „Nie, ďakujem. Nepijem,“ to ani nemohlo znieť úprimne. „Nepije, nepije a vonku toho vypije za kýble.“ Po poslednom dúšku spučí fľašu v rukách a strčí ju do koša so slovami: „Takto sa krčí 30 korún.“ A vedela som, že túto cestu mám o zábavu postarané. Sprievodcu, ktorý nám cestou niekoľkokrát otvoril kupé z dôvodu skontrolovania situácie v akej sa nachádzam, sa rozhodol vyhodiť z vlaku, ak ešte raz naruší jeho rozhovor s Barborkou. Pri téme rodičia a jeho zistení, že môj oco je strojár - robotník, mi nadšene podáva ruku so slovami: „Teraz sa zoznamujem s tvojim otcom. Ja som Jano,“ a mne nezostávalo nič iné ako povedať: „Ondrej.“ Jano mi pomáhal s prezentáciou k projektu Cezhraničná spolupráca mesta Bytča. Myslím, že som tam jeho nápady nezahrnula. Sadli by ste si do kupé s pripitým robotníkom? Ja áno. S Janom!

Predstavte si situáciu. Sedíte v kupé. Oproti vám sedí pri okne kamarátka s problémom zadržiavať smiech. Vedľa nej dievča, ktoré v podstate nevidíte, pretože nastúpila s kontrabasom - nemalým hudobným nástrojom, ktorý zaberal asi tretinu priestoru určeného na všetky nohy v kupé. Vedľa nej pani s neprítomným pohľadom, ktorá počas cesty niekoľkokrát pomaly, skutočne PO-MA-LY otvorila svoju na nohách položenú kabelku, vytiahla cigaretu, vložila si ju do úst, zhlboka potiahla nič a spokojne, opäť PO-MA-LY, ju vložila naspäť do kabelky. Celú situáciu dokresľoval pár dôchodcov cestujúcich do Bytče, kde náš rýchlik ani nemal v pláne zastaviť. Otázka slabšie počujúceho dedka smerujúca k babke (ale podľa intenzity hlasu celému vagónu) pri každom zastavení vlaku: „UŽ SME V BYTČI?!“ ma pri pohľade na moju smiechom dusiacu sa kamarátku nenechala vážnou.

A teraz si predstavte toto. Sedíte v kupé s dvomi Kórejcami. Mladší celú cestu hatlá do mobilu tú ich obrázkovú abecedu a pri jedení nejakého burgeru mľaská tak, že máte nutkanie ho zadusiť tou papierovou taškou z mekáču. Starší z tašky vyberie niekoľko obalov podobných kondómom, pričom ponúka aj mladšieho. My ostatní v kupé spozornieme. Tie obaly ukrývali asi milión E-čok zhmotnených do dvoch centimetrov gumovej hovadiny, ktorej spracovanie mu trvalo asi päť minút intenzívneho žuvania/žvliachania. V tomto kupé ma už nemôže prekvapiť nič. A potom som identifikovala pôvod zápachu blízky psím granulám. Starší pán si vyzul aiaididaidasy. Rázna sprievodkyňa: "Mladý pán obujte sa! Je tu z toho smrad a okamžite si vyvetrajte!" však mala okrem hygienických pravidiel naštudované aj tie prepravné a tak som ako čerstvá magistra so študentským lístkom doplácala do celého. 

 Ruku na srdce. Cestovanie slovenskými železnicami má svoje čaro. 

https://www.facebook.com/jurovcovabloguje

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je otázna.

KOMENTÁRE

Prečo sa chce Bednár zhovädiť ako propagandista premiéra

Tomáš je z iného sveta, jemu sa dá rozumieť.


Už ste čítali?