Kolotoč

Autor: Barbora Jurovcová | 13.9.2014 o 15:37 | (upravené 30.10.2014 o 10:58) Karma článku: 7,41 | Prečítané:  991x

Vraciam sa domov kráčajúc bytčianskymi ulicami. Miniem sa dokopy s dvomi ponáhľajúcimi sa postavami, je tma, všade ticho. Som tretia postava vo filme "Na ulici skapal pes", ktorá sa niekam ženie. Podarí sa mi uvedomiť si, že nemám dôvod ponáhľať sa. A obe ruky do ohňa, že ani tie dve postavy ho nemali. Niekedy to robíme akosi automaticky. Akoby nám malo niečo utiecť. Ponáhľame sa ponáhľať sa. 

Prechádzam okolo pošty. Jej socialistický look naznačuje, že tu stojí odjakživa. Bola som tam tisíckrát. Pre poštový poukaz, ktorý nás v škole učili vypisovať, aby nás pripravili na to, že raz budeme platiť šeky a nebude to iba raz. Kúpiť známky a hodiť list do oranžovej schránky, platiť šeky za rodičovské peniaze, vyzdvihnúť balík harabúrd objednaných z iného kontinentu, poslať prihlášku na vysokú. Len dúfam, že si tam raz nebudem musieť chodiť po dôchodok. V škole oproti pošte som sedávala v poslednej lavici vedľa Dušana. Pamätám si červené včeličky, červené pochvaly a červené silonky na kolenách. Ale skôr ako na školu si pamätám na družinu a prázdniny. Cez prázdniny som s otcom každý deň prepisovala charakteristiku nejakej zvery z encyklopédie, aby som to po prázdninách odovzdala triednej učiteľke. Nie že by som zaostávala za ostatnými. Ale v tom veku som podľa všetkého ešte rodičom nevzdorovala. Učiteľke som tiež nosila vyšívané srdiečka, bonboniéry, keď mala meniny. Dobrá Barborka. S trochou dospeláckej sebareflexie priznávam, že to mohlo pôsobiť riťolezecky. Neznášam riťolezectvo. Ale je rozdiel liezť do riti pedagógom, keď máte osem a neviete, že niekam leziete, než sa im tam strkať počas strednej, či výšky a robiť to preto, aby vám z toho plynuli výhody. Neznášala som Paľove bozkávanie na vrkoč. Možno preto som neskôr neznášala vrkoče. Dano a Taraba mi robili zle. Učiteľka to mame vysvetľovala ako istý druh detského vyznávania lásky. No ďakujem pekne za takú lásku, keď som domov chodila s rozbitými kolenami. Mama varí obed, oco číta noviny. Mama povedala, že sa im mám vyhýbať, oco povedal, že sa nemám dať. Takže som im sem tam hodila kameň do hlavy. Počet rozbitých kolien sa začal znižovať. Oco mal pravdu.   

Mojou prvou láskou v 1.A. bol Martin. Dopĺňali sme sa. On vysoké, chudé ucho, ja vysoký súdkovitý typ. Hádzali sme si do schránky navoňané zaľúbené listy a raz sme sa uňho doma bavili hádzaním tampónov do napustenej vane. Experimentovali sme. S Kubom to bolo vážnejšie. Kreslil mi dinosaurov, nosil kvietky, keď som mala sviatok a kriedou na chodník sme si veštili spoločnú budúcnosť. Neskôr sme mali kapelu, ktorá sa volala Orion. Skladali sme pesničky a hrali na gitare, na ktorej sme hrať nevedeli. Náš prvý koncert za kotolňou som prerevala doma do vankúša. Dostala som vtedy zaracha kvôli neumytému riadu. Mali sme basketbalový tím a písali scenár k nášmu filmu. A potom sme obaja nasadli na kolotoč života. Začali nás zamestnávať dôležitejšie aktivity.

Doteraz nechápem prečo sme na obede v škole museli zjesť všetko. Všetko. Družinárka Kurejová ma raz donútila zjesť granadír. Zvládla som prejsť domov, odomknúť dvere a potom si pamätám ako mi tiekli slzy z očí a granadír z nosa. Nútia k tomu družinárky aj dnešné deti? Ďalších osem rokov na susednom gympli jedálny lístok o Granadiersky pochod alebo Granadírmarš neochudobnili. Isto ho mali aj túto stredu. Aké sú dnešné deti? Donútia družinárku zjesť granadír?

Na susednom gympli som bonboniéry začala nosiť sestričke u zubára za ospravedlnenky na piatok. Raz som mojich kamošov - Dana, Tarabu a spol. dostala cez vrátnicu na školskú diskotéku. Pobili sa, takže som rovno dostala samú seba na koberček do riaditeľne. Od mamy som musela vypýtať dvesto korún, Kačena dvesto a zvyšok spolužiakov sa vyskladal do osemsto, pretože sme dobrý kolektív a pretože z toho hasiaceho prístroja, ktorý sme s Kačenou vypustili na chodbe mali zážitok aj oni. Triedna nemala zážitok z toho, keď sme jej so Smaťou oznámili, že sme rozbili okno a nikdy nezdravte z neďalekého parku s cigaretou v ruke zástupkyňu na ceste do práce, lebo po škole dostanete za úlohu vyzbierať všetky špaky z parku, odkiaľ ste ju zdravili. Zbierala som ich cez telesnú, takže som nemusela behať 12 minútovku a ešte som si aj zapálila. Ha ha. 

Odrátavali sme minúty do ďalšieho zvonenia a hodiny do skončenia vyučovania. Dni do zimných a letných prázdnin.

Na prihlášku na vysokú reagovali kladne. Nevedela som, čo mám očakávať a čo sa bude očakávať odo mňa. Takže som v prváku navštevovala všetky prednášky, poctivo vypracovávala projekty a na skúšky sa učila zo skrípt. Po pripísaní prospechového štipendia na účet som postupne prestala chodiť na prednášky, projekty sa nejako zbúchali podľa vzoru a na skúšky som sa učila zo skrátených verzii skrípt alebo vypracovaných testov od starších študentov. Ušetrený čas sme sa nevedeli spratať do kože. Lebo rodičia na nás z domu nemali dosah a my sme cítili, že kolotoč života sa o chvíľu rozbehne plnou rýchlosťou. Chceli sme toho vyviesť čo najviac. Podarilo sa. 

Dnes nestíhame odrátavať dni do ničoho. Namiesto kreslenia vlnoviek pred a za položku “suma“ na zelenom šeku vyťukám do kolónky kód z GRID karty. Neolizujem obálky a známky. Kliknem na “odoslať“. Ale aj napriek tomu po lete prídu Vianoce a po nich sa pripravujeme na leto. Je september, takže leto už bolo? Silvestrovskú chatu sme mali mať dávno zajednanú, ale veď za chvíľu riešime dovolenku pri mori.    

Kráčam po chodníku, po ktorom som prešla asi miliónkrát. Vyzerá stále rovnako, lebo veď sme na Slovensku, ale vždy po ňom kráčam iná. Každou cestou staršia, ale najmä vždy, vždy sa niekam ponáhľajúc. Lebo o tom je dnešný svet. Ponáhľame sa z roboty domov, aby sme sa ponáhľali navariť, ponáhľame sa pri jedení, aby sme sa ponáhľali čosi kdesi poupratovať, lebo sa ponáhľame niekam sa ponáhľať. A človek dokopy urobí hovno. A ešte sa pri tom aj ponáhľa. Sme ako na veľkom kolotoči. Točíme sa dokola. Sem tam si s niekým pred nami alebo za nami zamotáme sedadlá, aby tá jazda bola väčšia sranda. Postrčíme, odkopneme toho pred nami, alebo ten za nami nachvíľu zrýchli tú našu jazdu. Niekedy sa povraciame, lebo sme vypili priveľa burčiaku a inokedy sa nám zatočí hlava zo stereotypu, ktorého máme na kýble. Napriek tomu budeme pokračovať v tej istej jazde, ponáhľať sa nikam a sťažovať sa pri pive. Pretože vystúpiť sa nedá a máme na to milión výhovoriek.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Po sneme: nejde o reštart, ale o štukatérske práce

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.


Už ste čítali?